Як працює контрабанда і якої шкоди завдає країнам

В Україні до контрабанди сигарет ставляться досить прозаїчно та буденно. Нібито вона була, є і буде – як погані дороги, і що з цим зробиш? Більше того, про неї відгукуються навіть поблажливо – телевізійники завжди знімуть черговий сюжет про «хитрих контрабандистів», які нелегально переправляють товар через кордон чи за допомогою викопаного тунелю, чи використовуючи саморобні літальні апарати, чи перепливаючи вночі річку десь на Закарпатті або Буковині.

Але мало хто замислюється, що «популярна» в нашій країні контрабанда сигарет – не просто порушення законодавства і змагання окремих ділків з поліцією та прикордонниками хто хитромудріший. Це – комплексна проблема, яка в результаті стосується кожного громадянина. І про це варто знати.

Ціна контрабанди

Як зазначає Euromonitor International, незаконна торгівля сигаретами – наймасштабніший вид незаконної торгівлі легальним продуктом з точки зору вартості. А з точки зору прибутковості вона поступається тільки наркотрафіку. За деякими даними, вартість сигарет, що продаються нелегально у світі, співставна із ринком кокаїну. Орієнтовно 10-12% викурених у світі сигарет – нелегальні. Лише за рік в світі викурюється приблизно 500 млрд. штук нелегальних сигарет. І цей тіньовий ринок зростає з року в рік.

Світова організація торгівлі (СОТ) визначає контрабанду тютюну і сигарет  як міжнародну проблему, з якою впоратись поки що не можуть, не дивлячись на те, що у світі уряди докладають все більше і більше зусиль. І в Україні, і в багатьох інших країнах, боротьба з незаконною торгівлею тютюном ведеться недостатньо ефективно в порівнянні з боротьбою з іншими видами торгівлі та контрабанди.

У грунтовному дослідженні міжнародної організації FATF, яка бореться з відмиванням грошей, під назвою «Незаконна торгівля тютюном» наводиться ціла низка прикладів, як саме контрабанда сигарет негативно впливає на дуже багато, здавалося б, непов’язаних речей.

По-перше, менша кількість податків надходить до бюджету. Зокрема, в Україні міжнародні виробники тютюнової продукції традиційно є одними з найбільших платників податків до державного бюджету поряд з такими компаніями як «Нафтогаз», «Укрзалізниця», «Енергоатом», «Приватбанк», «Київстар». Вони платять мільярди і мільярди гривень.

Також зі зростанням масштабів нелегальної торгівлі сигаретами збільшуються і розміри інших податків, щоб перекрити дефіцит. Урізаються інші важливі для суспільства витрати. І, загалом, враховуючи об’єм неоподаткованої продукції, це підриває всю податкову систему. Наприклад, у США податкові недоотримання за 2019 рік від нелегальної торгівлі тютюновими виробами склали близько 50 млрд. доларів.  За даними Європолу, на території Євросоюзу економічні втрати складають приблизно 10 млрд. євро на рік. Цифри, безсумнівно, дуже значні.

По-друге, це значно відволікає зусилля правоохоронців. На боротьбу з контрабандою сигарет справді йде значна кількість часу та сил правоохоронців. А це означає – що в іншому напрямку, можливо, більш важливому та пріоритетному, будуть проблеми з вчасним реагуванням, протидією злочинам, з нестачею кадрів і т.д.

По-третє, виробники ліцензованої тютюнової продукції змушені конкурувати в умовах, коли в економіку вливається цілий потік дешевих або підроблених тютюнових виробів. Це теж має наслідки – падає інвестиційна привабливість країни, не працює регулювання у сфері продажу тютюнових виробів, скорочуються робочі місця, та зменшуються ті ж самі податкові надходження.

По-четверте, оскільки доходи від контрабанди сигарет приховуються від оподаткування, то саме ці брудні гроші часто використовуються для фінансування інших злочинів, зокрема тероризму. І це не просто припущення. У світі було розкрито багато випадків, коли терористичні організації – в Європі, країнах Близького Сходу, Азії та Африки використовували гроші від сигаретної контрабанди, щоб підтримувати свою терористичну діяльність. За даними американського Центру досліджень тероризму, транснаціональної злочинності і корупції, для фінансування своєї діяльності контрабандою тютюнових виробів займались такі терористичні організації як Хезбола, Хамас, Аль-Каїда, ІРА, ПКК, ЕТА, Ісламський Джихад, ФАРК.

В Україні проблема фінансування тероризму постала після 2014 року. Бо контрабанда сигарет з ЛНР та ДНР у останні 6 років почала зростати. І викорінити її українським правоохоронцям досі не вдалось. Звісно, ці гроші - вже не просто доходи спритних ділків.

Важливим негативним впливом є і зростання злочинності та корумпованості, яке йде пліч-о-пліч з непокараною контрабандою. Коли в країні фактично не працюють інструменти покарання, якими б вони не були, легкими чи жорсткими, це ще більше стимулює та привертає увагу міжнародних злочинних груп. Разом з тим це підвищує рівень корупції в країні, як серед громадян, які купують сигарети на чорному ринку, так і серед посадових осіб, які сприяють розвитку такого нелегального бізнесу.

Ще один неочікуваний момент шкоди від сигаретної контрабанди – збільшення пов'язаних з тютюном хвороб і смертей. Відомо, що навіть сигарети, які відповідають всім вимогам і стандартам, шкодять здоров’ю. А нелегальні сигарети, ввезення чи виробництво яких відбулось без будь-якого контролю з боку держави, в рази шкідливіші для їх споживачів. Адже в їх складі можна знайти іноді навіть сильнодіючі чи отруйні речовини, а також сміття, відходи тощо.

Споживання неякісного товару зростає - рівень захворюваності відповідно збільшується. І знову ж таки, на подолання цієї проблеми доводиться витрачати більше коштів з бюджету держави.

Також чорний ринок сигарет повністю нівелює будь-які спроби обмежити доступ молоді та дітей до тютюну. Контрабанда – доступна, і цю доступність неможливо врегулювати. Легальні продавці обмежені суворими вимогами закону і великими штрафами за продаж тютюнових виробів неповнолітнім, у контрабандиста подібних зобов’язань перед законом немає.

Врешті, рівень контрабанди – це завжди удар по репутації держави, що дуже відчутно якраз для України. Бо ми по суті стали одним з ключових каналів контрабанди нелегальних сигарет до країн Європи, і це справді шкодить нашим стосункам з європейськими партнерами.

Якою буває контрабанда

Отже, зрозуміло, що контрабанда сигарет – не просто незаконний вид заробітку, а дуже складна і велика проблема, яка відгукується в багатьох сферах життя країни. І, зрозуміло, що з нею треба боротися так само активно, як і з контрабандою зброї чи наркотиків. Для того, щоб з нею боротися ефективно, потрібно розуміти, як вона працює і за якими внутрішніми законами може функціонувати.

Отже, як влаштована контрабанда сигарет?

Насамперед, потрібно сказати, що нелегальна торгівля тютюновими виробами охоплює цілу систему незаконних або напівзаконних діянь. Основні з них це – власне, контрабанда, контрафакт, та так звана «біла контрабанда», за міжнародним визначенням «cheap whites».

Контрабанда в чистому вигляді – це коли оригінальний товар продається в країні, але уникнув податкових та митних платежів. Враховуючи те, що у вартості сигарет на податки припадає близько 75-80%, стає зрозуміло, як багато недоотримує держава внаслідок контрабанди.

Що стосується контрафакту – то це підробка. Чужий бренд просто копіюється, найчастіше неякісно, хоча останнім часом злочинці навчилися виготовляти і дуже якісні упаковки, які важно відрізнити від оригінальних. В результаті покупець думає, що придбав справжню продукцію, але фактично отримав підробку. З якої, звісно, теж не сплачено жодної копійки до державного бюджету.

Та, нарешті, «біла контрабанда», той самий «cheap whites» - це коли бренди сигарет невисокої цінової категорії законно виготовлені на території однієї держави для подальшого нелегального продажу на території іншої держави без сплати відповідних податків та зборів.

І в Україні існують всі перераховані нелегальні оборудки з сигаретами. Тому кожного року в нашій країні фіксується зростання кількості нелегальних сигарет. Тобто проблема тільки погіршується.

Україна – контрабандний рай?

Чому так відбувається? Одна з причин – наприкінці 2017 року були прийняті зміни до Податкового кодексу України, якими було зафіксовано графік підняття ставки мінімального акцизного зобов’язання до рівня ЄС – 90 євро до 2025 року. Зрозуміло, що рівень життя та заробітних плат в Україні дуже відрізняється від європейського. А сигарети щорічно дорожчають щонайменше на 20%. Відповідно, споживачі не в змозі дозволити собі купувати сигарети за прийнятну ціну і переорієнтовуються на більш дешеву контрабандну і контрафактну продукцію. Причому понад 75% контрабанди та підробок поширюється саме через вуличних торговців, магазини та відкриті ринки.

Разом з тим в Україні зростає і кількість контрафактної продукції. На початку 2020 року частка підробок складала вже 1,5% від усього ринку, що є найбільшим показником за останні роки.

Ще одною важливою причиною того, що Україна стала контрабандним раєм для сигаретних ділків – низький рівень їхньої відповідальності перед законом. Власне, кримінальна відповідальність була скасована, а контроль з боку правоохоронців завжди був недостатнім. Так само, об’єктивно кажучи, як і недостатнім залишається їх забезпечення та технічне оснащення державного кордону. У тісному зв’язку з високим рівнем корупції всі ці чинники призводять до того, що Україна несе величезні втрати від нелегальної торгівлі сигаретами.

Дослідники підрахували, що кожна нелегальна пачка сигарет на українському ринку — це мінус, як мінімум 30 грн до бюджету країни. Відповідно, за даними Kantar, втрати державного бюджету України в 2019 році від нелегальної торгівлі сигаретами склали 4,7 млрд грн. Ці цифри мали б змусити добре задуматись багатьох, хто не ставиться до сигаретної контрабанди серйозно. А для тих, хто приймає рішення у країні – почати діяти. Змінювати законодавство, встановлювати значно суворіші покарання, не на словах, а на ділі боротися з цим сучасним злом.