В Україні зафіксовано максимальний за останні 10 років рівень торгівлі нелегальною тютюновою продукцією

Середньорічний загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні в 2021 році становить 14.4%. Відбувається зростання рівня як підробленої продукції до 5%, так і продукції маркованої для Duty Free або для експорту, яка нелегально продається в Україні — до 7.6%. Водночас рівень контрабанди знизився до 1.7%.

Розглядаючи динаміку нелегальної торгівлі в окремі періоди 2020-2021 років, слід зазначити, що починаючи з середини 2020 року спостерігається постійне зростання рівня нелегальної продукції, який за травневими даними сягнув 15,9%.

При таких обсягах торгівлі нелегальною продукцією втрати державного бюджету від несплачених податків у 2021 році оцінюються в 13,2 мільярда гривень. Понад 7 млрд шт. сигарет розповсюджується саме на чорному ринку.

«Крім чергового зростання рівня нелегальної тютюнової продукції, ще однією особливістю  2021 є те, що відбувається зміна каналів розповсюдження нелегальної продукції. У 2021 році через кіоски та магазини реалізується втричі більше нелегальної тютюнової продукції, аніж у 2020 році» - зазначила Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.

62% продукції маркованої для Duty Free або для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, має позначку виробництва на Винниківській тютюновій фабриці. Найбільш поширеними марками цієї групи нелегальної продукції є Compliment (з маркуванням для Duty Free) – 47%, а також Marshall, Marvel, Urta, Jin Ling, загальна частка яких складає 84%.

Серед контрабанди на першому місці є продукція тютюнових фабрик Білорусі — 49%.  Найбільш поширеними марками цієї групи є Credo, Fest, Queen, NZ.

62% нелегальної продукції розповсюджується в семи областях України: Одеській (13%), Харківській (13%), Донецькій (10%), Дніпропетровській (8%), Запорізькій (6%), Хмельницькій (6%), Львівській (6%).

Продовжує зростати частка нелегальної продукції, яка реалізується через легальні канали торгівлі. В цілому, 67% загальної нелегальної продукції продається в кіосках та магазинах.

Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті компанії Kantar Україна.