Україна на мапі контрабанди сигарет в Європі

Протягом багатьох років Україна займає провідні позиції в європейському трафіку контрабанди сигарет. За останні 5 років наша країна стала постачальником 10% контрабандних і контрафактних тютюнових виробів у такі країни як Польща та Великобританія.

При тому сама Україна також потерпає від сигаретної контрабанди. За даними досліджень Kantar Україна та Українського інституту майбутнього, контрабанда сигарет надходить з Білорусі, Молдови (самопроголошена республіка Придністров’я), Росії та ОРДЛО. Окремий напрямок становить транзитна контрабанда сигарет з Китаю та Об’єднаних Арабських Еміратів – цей нелегальний міжнародний канал проходить через українські порти на Чорному морі й далі прямує до країн Євросоюзу.

Білорусь є найбільшим постачальником контрабандних сигарет в Україну. Хоча більша частина йде транзитом через Волинську область і далі в держави ЄС, в Україні лише в 2020 році «осіло» близько 22% білоруської контрабанди. Основною «зоною призначення» традиційно є Хмельницький ринок, територіально зручний для білоруських перевізників. В найближчі роки Україна може стати не лише ланкою в контрабандному маршруті, але й країною призначення білоруської контрабанди. Через підвищення акцизів та недостатньо ефективний контроль доля контрабандних сигарет з Білорусі невпинно зростає.

Самопроголошена республіка Придністров’я фактично знаходиться за межами контролю влади, тому ця територія вже стала регіональним контрабандним хабом з власним виробництвом тютюнових виборів та їх подальшим розповсюдженням у сусідні країни.

Росія також відіграє значну роль в трафіку нелегально завезених в Україну сигарет, а також транзиту контрабанди через нашу країну. У прикордонних з РФ областях України правоохоронці знаходили цілі склади з контрабандою.

Окремі райони Донецької і Луганської області перетворились на невичерпне джерело контрафакту. В 2016 – 2017 роках тут з’явилось власне виробництво - як промислове (тютюнова компанія «Хамадей», «Луганська тютюнова фабрика»), так і напівкустарне. Більша частина вироблених в ОРДЛО сигарет нелегально потрапляє на прикордонні території РФ та сусідні українські області. Саме це і стало причиною того, що в Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій областях сконцентровано понад 47% від всього обсягу нелегальних сигарет в Україні. Правоохоронці неодноразово викривали великі партії контрабандних сигарет, які прямували з тимчасово непідконтрольних територій.

Україна і Європа

Згідно з даними дослідження KPMG Stella, за 2019 рік потік контрабанди сигарет з України в ЄС зменшився, але наша країна досі залишається серед найбільших постачальників контрабандних і контрафактних сигарет в Європу. В минулому році з України в ЄС перевезли 2,4 млрд сигарет, що становить понад 6% від всього нелегального ринку сигарет Євросоюзу. Україна входить в першу п’ятірку постачальників нелегальних сигарет у понад половину країн Євросоюзу.

Тенденцією останніх років стало збільшення нелегального експорту в категорії illicit whites (біла контрабанда), коли певна марка сигарет виробляється легально в одній країні, здебільшого для подальшого нелегального продажу, а потім без сплат податків та зборів нелегально заводиться в іншу.

В Євросоюзі вважають, що такі марки як Compliment і Marvel випускаються в Україні. Саме Compliment став найбільш поширеною маркою сигарет серед всієї брендованої білої контрабанди у 2019 році.

Наприклад, у Чехії Compliment входять до найбільш поширених нелегальних брендів сигарет.

В Угорщині Compliment окупував половину ринку білої контрабанди.

В Польщі Compliment і Marvel сукупно займають 1/10 ринку нелегальних сигарет.

Потерпають не тільки країни-сусіди. Схожа ситуація у відносно географічно далекій Великобританії, де, як і в Польщі, українська сигаретна контрабанда займає 10% нелегального тютюнового ринку.

В Італії українська контрабанда також є однією з найбільших складових усього нелегального тютюнового ринку.

Через Польщу, Чехію, Угорщину, Словаччину і Румунію контрабанда з України потрапляє до Німеччини, Австрії, Нідерландів, Іспанії, Швеції, країн Балтії та навіть Мальти, де Compliment залишається однією з найпоширеніших марок контрабандних сигарет.

Ключовою причиною потужного потоку контрабанди з України є більш високі ціни на тютюнову продукцію в країнах ЄС. Якщо в Україні пачка сигарет в середньому обійдеться покупцю в 1,5 євро, то в Італії ціна такої ж пачки складе 4-5 євро, у Франції – 6-7 євро, у Великобританії – 11 євро.

Важливо і те, що контрабанда тютюнових виробів не потребує складних технологій зберігання і перевезення, на відміну від харчових продуктів та навіть техніки.

В Україні відсутнє кримінальне покарання за контрабандну діяльність, що створює потужний стимул для ділків, оскільки потенційний заробіток високий, а ризик доволі низький.

Вирішити проблему за рахунок підняття цін на сигарети в Україні неможливо. Такий крок призведе до того, що країна з транзитера і постачальника контрабанди перетвориться на країну призначення контрафакту і контрабанди з інших країн.

Єдиний вихід – посилювати ефективність митного контролю і відповідальність за нелегальне виготовлення та продаж сигарет. А суспільству слід усвідомити, що кожна партія контрабанди – це недоотримані пенсії, незбудовані школи, непрацюючі лікарні, розвалені дороги.