Сергій Солодченко: Тісна взаємодія правоохоронних органів з легальними виробниками цигарок сприятиме значному зменшенню їх незаконного обігу на тіньовому ринку

На цьому сьогодні наголосив виконуючий обов’язки Голови Державної фіскальної служби України Сергій Солодченко в ході спільної з представниками компанії JTI Україна та Державної прикордонної служби України прес-конференції на тему "Контрабанда сигарет в Україні зростає кілька років поспіль і завдає економіці великих збитків. Як держава і бізнес вирішують цю проблему".

За словами керівника ДФС, у легальних виробників та податкової міліції наразі є спільна актуальна мета – максимально протидіяти незаконному обігу тютюнової продукції. Тому, що фальсифіковані цигарки – це пряма загроза здоров’ю людей, їх незаконний обіг – втрати для бюджету. Також, це явище створює нечесну конкуренцію, від якої страждає легальний бізнес.

«В рамках розслідування кримінальних проваджень від початку року податковою міліцією з незаконного обігу вилучено 11,5 мільйонів пачок тютюнових виробів та більше ніж 164 тони тютюну на загальну суму в понад 730 мільйонів гривень. Якщо б ця продукція була заміщена легальною, і з неї був сплачений акцизний податок, бюджет міг ми поповнитись щонайменше на 467 мільйонів гривень», - розповів Сергій Солодченко.

Він також зазначив, що особливо пильно подібний напрям роботи спільно з іншими правоохоронними органами ведеться у зоні проведення операцій Об’єднаних сил. «За 9 місяців цього року з незаконного обігу на цих територіях податковою міліцією вилучено 530 тисяч пачок тютюнових виробів на загальну суму в 24,4 мільйони гривень. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року вартість вилучених з незаконного обігу тютюнових виробів збільшились учетверо», – розповів Сергій Солодченко.

Одним з проблемних моментів у боротьбі з нелегальною тютюновою продукцією за словами очільника ДФС є неможливість охопити відразу всі напрями поширення нелегальної продукції. Наразі фіскальна служба зосереджує увагу на великих складах накопичення, щоб унеможливлювати потрапляння таких цигарок у роздріб.

Відповідаючи на питання про боротьбу з розповсюдженням нелегальних цигарок в інтернеті, Сергій Солодченко наголосив на необхідності запровадити заборону торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами через інтернет. «На цю торгівлю досить складно впливати, адже більшість серверів так званих інтернет-вітрин перебувають за межами України. Наша позиція – треба встановити єдині прозорі правила щодо торгівлі в інтернеті, щоб не зазнавали шкоди представники легального бізнесу», – зауважив в.о. Голови ДФС.

Також, Сергій Солодченко наголосив на необхідності запровадження кримінальної відповідальності за контрабанду підакцизних товарів. «Останні 10 років контрабанда товарів не є кримінально караним діянням. Вважаю, що пройшло вже достатньо часу для того, щоб оцінити негативні наслідки від протиправного потрапляння з-за кордону, наприклад цигарок. На сьогодні в рамках кримінальних проваджень ми відпрацьовуємо інші протиправні дії, пов’язані із такими цигарками, наприклад їх незаконність виготовлення чи несплату податків. Тобто розслідуються похідні від митних правопорушень. Відтак у адвокатів є можливість формування в суді правової позиції, що дозволяє повернути їм вилучені цигарки. Такі законодавчі прогалини необхідно виправляти», – підсумував керівник фіскальної служби.  

Джерело ДФСУ