Голова ДФС Сергій Солодченко: Цього року ми вилучили контрафактних сигарет на 94% більше, ніж минулого

За вісім місяців 2020 року Державна фіскальна служба вилучила 10,7 млн пачок контрабандних та контрафактних цигарок та 164 тонни тютюну. Отже, щонайменше 477 млн грн податків могли потрапити в бюджет, але пройшли повз, каже очільник ДФС Сергій Солодченко. Як ДФС бореться з контрабандою та контрафактом цигарок і що необхідно, аби робити це більш ефективно?

— Відкриваємо гугл і вбиваємо "купити цигарки дешево". Знаєте, скільки пропозицій?

Дуже добре знаю. Незаконна торгівля підакцизними товарами через інтернет - окрема проблема. Вона турбує не лише Державну фіскальну службу, але й комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. І звичайно,  легальних виробників, продукцію яких підробляють та реалізують споживачам. Державі це завдає збитки, а для бізнесу спотворює нечесну конкуренцію. Підступність цього явища ще й в тому, що вживання такої продукції загрожує життю та здоров’ю людей.

— А як ви цьому протидієте?

Складність боротьби з продажем фальсифікату онлайн полягає в тому, що "інтернет-вітрини", як правило, використовують іноземні сервери, які неможливо заблокувати силами лише ДФС.

Державна фіскальна служба вже зверталась до Міністерства фінансів України та профільного парламентського комітету з пропозицією запровадити пряму заборону торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами через інтернет.

Поки ж такої заборони немає. Отже маємо наступну картину. У січні – серпні цього року податковою міліцією з незаконного обігу вилучили підакцизних товарів, які на порушення вимог чинного законодавства реалізовувались за допомогою інтернету – на 390 млн гривень. З них, тютюнові вироби складають понад 11%: 854 тис. пачок сигарет та 5,3 тони тютюну на загальну суму 78,5 млн гривень.

— Це онлайн, а яка загальна динаміка "тіньового" ринку цигарок цього року?

За вісім місяців цього року вилучено підакцизних товарів на загальну суму майже 1,8 млрд грн. З них, майже 39% в грошовому еквіваленті – це тютюнові вироби.

Так, за результатами вжитих заходів у січні – серпні 2020 року податковою міліцією з незаконного обігу вилучено 10,7 млн пачок тютюнових виробів та 164,3 тонни тютюну на загальну суму 691,2 млн грн, торік.

Якщо припустити, що вивільнену від фальсифікату долю тютюнового ринку заповнила б легальна тютюнова продукція, то можна порахувати акцизний податок, який надійшов би до бюджету від продажу. Це десь 447 млн грн.

Торік, за аналогічний період, було вилучено 9,4 млн пачок і 64,7 тонн тютюну на понад 350 млн гривень. Тобто в грошовому еквіваленті цьогорічні показники на майже 94% більші, ніж за аналогічний період минулого року.

— Про боротьбу з нелегальним тютюном повідомляє також і митниця, і Нацполіція. Де тут межа ваших повноважень - де відповідальність прикордонників, митників, Нацполіції, і де - ваша?

Якщо порушення виявляються при перетині кордону, то це — зона відповідальності митників та прикордонників. Якщо це стосується загальних кримінальних проваджень, які відносяться до підслідності Національної поліції, то це їх зона відповідальності.

Наша підслідність – це 204 стаття Кримінального кодексу. Тобто, незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів, серед яких і тютюнові вироби.

Ми працюємо на виявлення і припинення фактів незаконного виготовлення та збуту тютюнової продукції без сплати акцизного та інших податків, а також фактів фальсифікації тютюнової продукції - тобто виготовлення її в кустарних умовах у підпільних цехах.

Крім того, наша відповідальність - перекриття каналів незаконного переміщення тютюнових виробів через кордон, а також припинення незаконної торгівлі підакцизними товарами, у тому числі через інтернет.

— Експерти кажуть, що збільшилася активність контрабандних потоків цигарок з ООС цього року.  Ви це можете підтвердити?

В порівнянні з аналогічним періодом минулого року вартість вилучених з незаконного обігу тютюнових виробів з ООС збільшились учетверо - в січні-серпні 2020 року вилучено 380 тис. пачок тютюнових виробів на загальну суму 17,3 млн гривень.

За вісім місяців 2020 року співробітниками спецпідрозділу податкової міліції ДФС в районах здійснення операції об’єднаних сил ООС виявлено 140 адміністративних та 13 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом та незаконним переміщенням через лінію розмежування тютюнових виробів.

Треба розуміти, що на території Донецької області працював і зараз продовжує працювати завод, який виготовляє цигарки. Цю продукцію намагаються контрабандним шляхом "перекидати" на територію України.

 — Які найбільш резонансні схеми постачання цигарок на нелегальний ринок?

Більшість тютюнових виробів у незаконному обігу не реалізується на внутрішньому ринку, а вивозиться правопорушниками в ЄС. Там вони значно дорожчі. Тому найбільш резонансні випадки пов’язані з викриттям незаконних каналів постачання тютюнових виробів закордон.

Найбільш поширеними способами незаконного переміщення сигарет через територію України є "транзит" на адресу неіснуючих фірм – нерезидентів. Щоб перемістити через кордон України,  їх маскують під інші товари і намагаються приховати від митного контролю. "Умільці" переобладнують транспортні засоби і створюють в них спеціальні сховища.

Наприклад, на пункті пропуску із Білоруссю "Нові Яриловичі" на вантажному автомобілі "DAF" з напівпричепом прибули сигарети торгівельних марок "Минск", "NZ", "Portal" - всього 1 061 коробів. Вантаж прямував у митному режимі "імпорт" з Литовської Республіки під виглядом вантажу-прикриття "добрива для сільськогосподарського використання".

В результаті обшуків вилучено 530,5 тис. пачок цигарок та автомобіль на загальну суму 21,9 млн грн. Тривають слідчі дії.

А от зовсім свіжий приклад. 17 вересня цього року в ході оперативних заходів і слідчих дій було проведено обшуки офісу та складських приміщень у Харкові. Таким чином ми локазували діяльність організованої злочинної групи, яка тривалий час незаконно продавала контрабандні і контрафактні тютюнові вироби.

Групі сприяли окремі працівники правоохоронних органів. Продукцію продавали в Харківській та інших областях. Місячний обсяг реалізації контрабандних тютюнових виробів складав понад 10 млн гривень. Резонансно?

— А виявили, хто саме із правоохоронців "сприяв"?

Ми встановлюємо коло учасників злочинної групи та документуємо можливо причетних посадових осіб правоохоронних органів. 

За результатами обшуків виявлено та вилучено 261 ящик тютюнової продукції (135 тисяч пачок сигарет) в асортименті, на суму понад 5 млн гривень. Тютюнову продукцію виробництва РФ, Республіки Білорусь та ОАЕ було ввезено до України поза митним контролем.

Також в ході обшуків знайдено та вилучено чорнову бухгалтерію та готівку в сумі 1 млн гривень. 

— Яка доля вилученого тютюну або тютюнових виробів?

Для запобігання корупції в податковій міліції, ми передаємо таку продукцію на зберігання на ліцензійні склади. Вона знаходиться там до моменту знищення.

Вилучені тютюнові вироби мають зберігатись в місцях, відомості про які містяться в Єдиному державному реєстрі місць зберігання. Із практики – така продукція зберігається на складах заводу-виробника або на складах дистриб’ютора.

Після того, як відбулись судові слухання щодо арешту вилучених тютюнових виробів і є рішення суду,  а також, тютюнові вироби отримали відповідний експертний висновок, вони підлягають знищенню. Знищення ми проводимо разом з представниками заводу-виробника або дистриб’ютора, на чиїх складах продукція зберігалась та разом з представниками "Укртютюну". Такі публічні знищення ми почали проводити приблизно два з половиною роки тому, коли я ще був керівником слідства ДФС (начальником Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС – ред.).

— Як споживачеві відрізнити контрафакт і контрабанду від легальної продукції?

Найпростіше це зрозуміти, звичайно ж, за наявністю акцизної марки або стікера "For Duty Free Only" або "Duty Free Sale Only" - це для магазинів безмитної торгівлі. Але нелегальна продукція може бути із підробленою акцизною маркою, тому найбільш дієвий спосіб - це низька ціна.

Зазвичай контрафакт і контрабанду продають "з рук" на ринках, переходах, зупинках транспорту. А ще на пачках, як правило, немає реквізитів - назви та адреси виробника продукції, попередження про шкідливість тютюнопаління, максимальної роздрібної ціни, тощо).

Ще один спосіб зрозуміти, що перед вами контрафакт, - це придивитися до якості фурнітури. Нерівні або м’яті пачки, неякісна целофанізація, низькоякісна фольга свідчать, що товар, скоріше за все, виробляли кустарно.

— На вашу думку, чого бракує правоохоронцям, щоб боротися з цими явищами?

— В принципі, існуючі умови, а це і фаховий персонал, і законодавство, і матеріально-технічна база, нам дозволяють боротись з нелегальним обігом тютюнових виробів. Результати це підтверджують. Незважаючи на безкінечний процес реформування, податкова міліція завжди відпрацьовувала і продовжує відпрацьовувати підакцизну групу товарів.

Але, для того, щоб ця боротьба була більш результативною, нам би не завадило, наприклад, окреме фінансування на це. Знищення фальсифікованої тютюнової продукції відбувається за державні кошти. Проводяться відповідні тендерні процедури і так далі. Зараз в нас на це грошей не має.

Крім того, необхідно посилювати відповідальність за незаконне виготовлення та торгівлю фальсифікатом на території України, а також за незаконне ввезення такої продукції на територію України.

— А що дасть криміналізація контрабанди?

Це ще один важіль. Останні десять років контрабанда товарів не є кримінально караним діянням. Думаю, вже пройшло достатньо часу, щоб оцінити негативні наслідки від протиправного потрапляння з-за кордону, наприклад, цигарок. На сьогодні в рамках кримінальних проваджень ми відпрацьовуємо інші протиправні дії, пов’язані із такими цигарками. Наприклад їх незаконність виготовлення чи несплату податків. Тобто розслідуються похідні від митних правопорушень. Відтак, у адвокатів є можливість формування в суді правової позиції, що дозволяє повернути їм вилучені цигарки. Натомість запровадження кримінальної відповідальності за контрабанду підакцизних товарів усуне такі законодавчі прогалини.

Цей матеріал було вперше опубліковано на сайті Українська правда / Економічна правда